Zioła w leczeniu przeziębień

Zioła w leczeniu przeziębień

lecznicze

Za oknem depresyjna pogoda – mgła, deszcz i wahania temperatury. Jest to najlepszy okres na zgłębienie tematyki ziołolecznictwa, gwarantuje Ci, że ta wiedza jest przydatna.

Okres jesienny sprzyja powstawaniu infekcji górnych dróg oddechowych spowodowanych przez wirusy. Leczenie przeziębień, na ogół polega na łagodzeniu objawów takich jak zatkany nos, katar, ból gardła, ogólne osłabienie czy stan podgorączkowy. Preparaty wspomagające kuracje, często zawierają wyciągi z różnych roślin i działają kojąco na organizm. Olejki eteryczne pochodzenia roślinnego są znane w ziołolecznictwie od bardzo dawna i wspomagają funkcje organizmu w zakresie odporności, łagodzenia bólu, działają korzystnie na układ oddechowy oraz pokarmowy. Stosowane są zewnętrznie na zmiany skórne, urazy czy przyspieszają gojenie ran. Olejki eteryczne są złożoną mieszaniną szeregu związków chemicznych pochodzących z procesów metabolicznych rośliny. Znajdziemy w nich terpeny i substancje aromatyczne w postaci alkoholi, kwasów, estrów itd. Największą ich zaletą jest mała toksyczność dla organizmu ludzkiego. Mają działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwpasożytnicze oraz przeciwzapalne. Na rynku znajdziesz produkty zawierające mieszkanki do inhalacji, tabletki do ssania, maści i żele.

Olejek eteryczny z Mięty pieprzowej czy Mięty wonnej ‘Variegata’ ma działanie przeciwbakteryjne oraz chłodzące. Stosuje się go do inhalacji przy problemach górnych dróg oddechowych oraz zatok. Można go również stosować w formie maści aromatyzujących powietrze. Działa przeciwzapalnie, przeciwdrobnoustrojowo i grzybobójczo. Europejska Agencja Leków zaleca olejek miętowy jako jeden z głównych składników środków wspomagających leczenie przy przeziębianiach czy kaszlu.

Inne olejki eteryczne powszechnie stosowane w preparatach leczniczych pochodzą z sosny zwyczajnej, żywicy sosny nadmorskiej, eukaliptusa, jałowca, goździka, lawendy czy cytryny.

Dla ceniących naturalne sposoby leczenia np. z Tymianku ‘Dooney Valley’ możesz sporządzić domowy syrop na kaszel dla dzieci i dorosłych. Nie jest trudny w wykonaniu, będziesz potrzebować:

– litrowy słoik wypełniony do 1/3 liśćmi dowolnego tymianku,

– syrop cukrowy z 0,5 kg cukru i 1 litrem gorącej wody.

Całość wymieszaj, zamknij i odstaw na 2 dni w chłodne i suche miejsce. Przecedź syrop przez sito i spożywaj 2-3 razy dziennie po 1 łyżce.

Napar z np. Bazylii ‘Genovese’ duocolor czy Rozmarynu Właściwego wspomoże Cię w walce z jesienną depresją, ponieważ te zioła są znane z swoich właściwości w leczeniu bólu głowy oraz migren.

Pamiętaj, że możesz także przygotować ziołowe nalewki…

 

Opublikowano w Blog
0 Komentarzy